Na pumpama NIS-a gorivo je od početka nedelje pojeftinilo za oko dva dinara po litru, pa se evropremijum BMB 95 sada toči po ceni od 149 dinara. Za 1,5 dinar jeftiniji je i sve traženiji evrodizel koji košta 148,6 dinara. Niža je cena i bezolovnog BMB 95 koji se prodaje za 143,8 dinara, dok se dizel D2 toči za 141,1 dinara za litar.S obzirom na to da cena derivata, ali i sirove nafte na svetskoj berzi pada, realno bi bilo očekivati da i na privatnim pumpama gorivo pojeftini.
Na pumpama NIS-a gorivo je od početka nedelje pojeftinilo za oko dva dinara po litru, pa se evropremijum BMB 95 sada toči po ceni od 149 dinara.
Za 1,5 dinar jeftiniji je i sve traženiji evrodizel koji košta 148,6 dinara. Niža je cena i bezolovnog BMB 95 koji se prodaje za 143,8 dinara, dok se dizel D2 toči za 141,1 dinara za litar.
S obzirom na to da cena derivata, ali i sirove nafte na svetskoj berzi pada, realno bi bilo očekivati da i na privatnim pumpama gorivo pojeftini. Razlog više za to je i što je NIS u međuvremenu više puta snizio svoje veleprodajne cene, što bi privatnicima, takođe, moglo napraviti prostora da skinu cene.
Interesantno je da kada je reč o snižavanju cena goriva, da vlasnici privatnih pumpi i nisu toliko revnosni kao kada cene treba podizati. U to su se vozači uverili desetak puta od početka godine, koliko je puta gorivo poskupelo.
Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji Petrobart AVIA kaže da je za sedam dana evrodizel na svetskoj berzi pojeftinio skoro za devet dolara po toni. Istovremeno je došlo i do pada cene sirove nafte, ali privatnici još uvek nisu ispratili to sniženje cena.
Upitan zašto je to tako, Mileusnić kaže da nisu svi privatnici odmah ni podizali cene kada su benzin i dizel poskupljivali kod NIS-a, te da ni sada neće odmah sniziti cene zato što je to uradio NIS.
Činjenica je da su veleprodajne cene kod NIS-a niže u poslednje dve nedelje i da tu ima prostora za snižavanje, ali posle dužeg vremena ovo su prva pojeftinjenja goriva i prilika da privatnici poprave saldo, jer u februaru skoro da zarade nije ni bilo.
– Ukoliko derivati na svetskoj berzi i sirova nafta nastave da padaju postoje uslovi da gorivo nastavi da pojeftinjuje – kaže Mileusnić.
Prema poslednjoj analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije, prosečna maloprodajna cena benzina u 11 zemalja regiona je 1,445 evra, a evrodizela 1,376 evra. Prosečne srpske cene benzina spadaju među najniže, dok je cena evrodizela na nivou regionalnog proseka.
Ove nedelje je zabeležen raspon od najniže do najviše cene (za isti derivat) od 4,5 dinara.Jedino se izdvaja evropremijum BMB95 koji može da se toči i po ceni nižoj za 7,5 dinara.
Jeftiniji benzin od Srbije imaju BiH i Rumunija. U BiH je benzin jeftiniji zato što su zahvatanja države oko 30 dinara, dok su u Srbiji bez PDV mnogo veća – čak 49,6 dinara. Jeftiniji dizel toči se u Makedoniji, BiH, Rumuniji i Albaniji.
U Udruženju naftnih kompanija podsećaju da dizela D2 i dalje nema na privatnim pumpama
– Država je uredila da dizel D2 može da se nabavlja samo od jednog proizvođača – NIS-a. U skladu s takvom odlukom država bi morala da preuzme odgovornost zbog čega ga sada nema dovoljno. Jer i privatnici pune budžet od prodaje goriva – kaže Tomislav Mićović, sekretar Udruženja.
Ukoliko već, dodaje on, nema dovoljno dizela D2, a nema ga već desetak dana, država bi trebalo da ide na uvoz ovog derivata. Pitanje je međutim, odakle bi ga uvezli s obzirom da se ovaj derivat više nigde ne proizvodi. Možda samo u Rusiji.
Upitani šta je razlog da nema dovoljno dizela D2 za sve trgovce koji imaju ugovore s NIS-om, u ovoj kompaniji zvanično potvrđuju da proizvodni program NIS-a predviđa proizvodnju oko 50.000 tona D2 mesečno, što je dovoljno za potrebe domaćeg tržišta i za ispunjavanje obaveza NIS-a prema ugovorima nabavke.
Trenutno osnovni kupci goriva D2 su poljoprivrednici kojima NIS u periodu prolećne setve, obezbeđuje dizel gorivo po znatno nižim cenama od cene koštanja, dajući na taj način podršku agroindustrijskom kompleksu koji je pokrenula vlada i koji predstavlja doprinos stabilizaciji tržišta u Srbiji.
Ako govorimo o drugim komercijalnim klijentima, NIS ispunjava sve obaveze u okviru svojih proizvodnih mogućnosti.